Hogyan lehet megnézni törölt weboldalakat, régi / megszűnt tartalmakat?
Hogyan lehet megnézni eltűnt / megszűnt / törölt weboldalakat? + Weboldalak korábbi verzióit?
Mert IGEN, MEG LEHET NÉZNI minden törölt weboldalt is!
Tehát erről lesz szó: Törölt / eltűnt tartalmak / megszűnt weboldalak megnézése hogyan, miként lehetséges?
Ennek megoldására vannak az úgynevezett átmeneti tárolós gyorsítótárak és a biztonsági kimentős (pl. automata) weblaparchívum féleségek. Tehát számos megoldás van arra, hogy hogyan lehet megnézni bármely weboldal korábbi „chachelt / bechacelt” állapotát még akkor is ha teljesen letörölték is!
Mire jó ha meg lehet nézni eltűnt, törölt tartalmakat, elérhetetlen weboldalakat, korábbi verzióját weblapoknak?
Rengeteg dologhoz hasznos ha weboldalak mentett előző verzióit meg lehet nézni pl.:
- A Biztonsági Kimentések, biztonságos adattárolás, adatkezelés cikkemben írtak kiegészítőjeként nagyon hasznos lehet számodra is akár pl.:
- A WordPress vagy bármilyen internetes pénzkereséshez weboldalakkal ha netán neked is úgy szarna be bármikor a tárhelyed, hogy nem a legfrissebb a biztonsági kimentésed róla, mint velem is történt, ugyhogy mivel eme szolgáltatások nélkül nekem is több cikkem totál odaveszett volna ezért megosztom mivel elég hasznos lehet a megélhetéshez, tekintve, hogy az átlag ember közel nem végez hatékony biztonsági kimentést még akkor se ha internetes dolgokból él! 😉
- MARKETING: Múltbeli trendekből tanulás, pl. megfigyelheted, hogy egy konkurensed milyen állapotokon vitte végig a weboldalát időnyom szerint lépésről lépésre úgy, hogy téged sokkal hamarabb lekőrözzön.
- Jogi dolgok pl.: cenzúrázás bizonyítása, az igazság kiderítése, stb.!
- Valamint nem mellesleg ugye az adatvesztés elkerülése ha netán: elköltözne az oldalad, becsődölne a válság miatt, cenzúráznák, elnyomná a konkurencia, megszűntetné a világkormány vagy a maffia, vagy csak simán emberi mulasztásból elveszne bármilyen fontos adat akkor is sajna az átlag ember nem tudja, hogy attól azt még szinte tökéletesen jól eredeti állapotában mindig mindent meg lehet nézni! És ez egyre inkább így lesz, mert egyre több hasonló szolgáltatás van, ugyhogy közel sem sorolom fel mint, csak talán még az IPFS-t említeném meg, mert ezen listán majd csak a decentralizált új filerendszerek fognak dobni nagyot amik már nem URL domain elérés hanem „file elérés” alapúak lesznek, na ott már tényleg totál nem fog elveszni semmilyen legtitkosabb barátnőfotó vagy kormánydoksi se akárhogy is próbálják majd cenzúrázni ;D
Tehát akkor konkrétan mik a módszerek?:
Weboldal chachelő automaták, pluginek, robotok, automata weboldal mentő kereső algoritmusok, ingyenes chache szolgáltatások listája:
Olyan sorrendben, amennyire szerintem hasznosak:
1.:
Web Archives böngésző plugin:
Ez volt számomra a leghasznosabb, mert ez a plugin Armin Sebastian-tól vagy 10 db weboldal chachelő szolgáltatást egyesít, ahol egyszerre, 1 gombnyomással, könnyen, ingyen, azonnal meg lehet nézni eltűnt, régi, megszűnt weboldalak elmentett = chachelt változatát. Ráadásul mivel keresőmotorok pl. google, bing, yahoo, stb. chache is közte volt ezért azok közt találtam a legfrissebb tartalmakat, amik a biztonsági kimentéshez a leghasznosabbak ha máshonnan már nem tudnád visszaállítani szerverhiba miatt az adatokat, cikkeket, tartalmakat, weboldalakat, bejegyzéseket pl. a wordpress adatbázishoz! Csak feltelepíted, beírod a régi megszűnt, eltűnt weboldal linkjét, enter, és rákattintasz a plugin ikonjára jobb felül. Ennyi 🙂
2.:
WayBack Machine = Web.Archive.org
Ez egy szintén teljesen ingyenes, totál automatikus weboldal állapot elmentő archívum szolgáltatás, totál online telepítés nélkül, ami magától is kb. 1-2 évente vagy pár havonta csinál teljesen magától is egy lenyomatot kb. szó szerint minden weboldalról. Persze manuálisan is lehet minden hasonlóval is bármikor készíttetni egy „biztonsági mentést” amit ők tárolnak, de ha nem csinálsz ilyet magadtól akkor inkább csak a legrégebbi adatokhoz, múlt trend elemzésekhez jó, de arra eléggé 🙂
3.:
Archive.TODAY = Archive.VN = Archive.FO
Ez az 1-es előző oldalhoz hasonló oldalak, weboldal archívum szolgáltatások közt keres. Ezek már mind inkább a régebbi verziókhoz hasznosak, mert ha a legfirisebb kell akkor a legelső plugint ajánlom!
4.:
TimeTravel.MementoWeb.org
Szintén hasonló weboldal archívumban kereső, a wayback machine alternatívái közül archivált régi weboldal megtekintő szolgáltatás. (Bár nekem főleg csak a web.archive orgot hozta elő, de talán ez is több hasonló közt keres)
5.:
Arquivo.pt
Újabb +1 szolgáltatás a weboldal archiváló szolgáltatások közül, ami szintén automatikusan magától ingyen is használható , azaz ingyen totál magától is készít totál automatán ez is kb. minden weboldalról archivált régi változatot, s mint minden ilyen szolgáltatás ha fizetsz akkor jóval többet jóval sűrűbben készít ugye. Ez annyiban más csak a fentiektől, hogy itt alapból csak az 1 évnél régebbi mentéseket lehet csak lekérni, hogy ne terhelődjön túl a rendszer.
+ Hasonló még ez is:
http://oldweb.today
Köszi, hasznos! 🙂
Köszönöm, egy varázsló vagy! 😉